Vi er mange - men trenger flere frivillige til EMU23
Postet av Idrettslaget Fri den 26. Jun 2025
Kjære medlemmer i IL Fri
Det nærmer seg EMU23 på Fana stadion – 17.juli – 20. juli. Dette blir det største internasjonale idrettsarrangementet i Bergen gjennom alle tider og noen fantastiske festdager med friidrett på det høyeste nivå.
Det er fortsatt behov for flere frivillige til arrangementet, og vi håper at medlemmer i din klubb har mulighet til å bli med. Håper at du kan spre budskapet i din klubb.
Din klubb får økonomisk kompensasjon og individuelt får du som frivillig:
- Mulighet til å delta på test-stevner, informasjonsmøter og opplæring.
- Billetter til mesterskapet
- Funksjonærbekledning og velkomstgave
- Tilbud på EM kolleksjon
- Nye bekjentskaper i et positivt felleskap
- Attest for deltakelse som frivillig
Mer informasjon og registrering her: https://bergen2025.no/frivillige/
Oversikt over de mest prekære behovene:
- 09-10. juli: Rigging, 09:00-16:00 og 16:00-20.30
- 10-21. juli: Sjåfører til både personbil og minibuss. Vakter delt opp i 07:00-15:00 og 15:00-23.00
- 13-16. juli: Stadion catering, 12:00-16:00, korte enkle vakter
- 15-20. juli: Vakthold og verter på arenaen, 06:30-14:30 og 14:30-22:30
- 14-21. juli: Informasjonsdesker på hoteller og flyplass. Alt på Sandsli/Flesland/Kokstadområdet. Alt i nærheten av bybanestopp. 07:00-15.00 og 15:00-23:00. Tett på utøvere her også!
Konkurransedagene (16)17-20. juli
- Behov i call room, diverse tidspunkt, men formiddagsvakter og ettermiddaggsvakter, mulighet for doble
- Trenger ikke ha friidrettskunnskap. Kommer tett på utøverne, veldig kjekk oppgave!
- Behov i TIC (teknisk informasjonssenter), diverse tidspunkt, men formiddagsvakter og ettermiddaggsvakter, mulighet for doble
- Kommunikasjon med de ulike teamene via digital pidgeon box, kommunikasjon med tekniske delegater, EA, LOC. Distribusjon av informasjon (start lister, resultater, skriftlige spørsmål, diplomer til finalister). Retur av konfiskerte gjenstander. Mottak og retur av personlig utstyr (kast). Alder: over 18 år. Må kunne engelsk. Fordel om en kan snakke andre språk.
- Medisinsk personell 08-15 og 15-22 alle dager for konkurranse
- Førstehjelpskurs holder mtp kompetanse.
Ønsker alle en riktig god sommer og håper vi sees på Fana stadion!
Med vennlig hilsen
Eddie Mikal Ebbesvik
Resultater Askokarusell 2
Postet av Idrettslaget Fri den 20. Jun 2025
God deltakelse, fine prestasjoner og god stemning preget Askokarusell 2 - men regnet førte til stopp for elektroniske tider. Til alt hell hadde vi fått alle sprinteren vell i mål, før uhellet stoppet sensoren som utløser klokken. Kvelden ble avsluttet med 5000m for kvinner, hvor fire deltakere kom under NM-kravet (17.59,99).
Vi takker alle deltakere, trenere, tilskuere og frivillige for en flott kveld på Arna Idrettspark!
Resultater:
Sørfjorden Halvmaraton har passert 600 påmeldte og gratis shuttle-buss
Postet av Idrettslaget Fri den 18. Jun 2025
Høstens flotteste halvmaraton har passert 600 påmeldte!
Påmeldingen fortsetter å strømme inn, og vi gleder oss til å se både erfarne løpere og nye ansikter på startlinjen. Meld deg på i dag for å sikre deg plass i denne fantastiske løpeturen langs Sørfjorden! For å sikre god gjennomføring, og av hensyn til beboere i nærområdet, er maksantallet satt til 800. Vi oppfordrer derfor alle som ønsker å delta til å melde seg på så snart som mulig, før billettene blir revet bort.
Gratis shuttle-buss
For å avlaste parkering og trafikken på løpsdagen, tilbyr vi gratis shuttle-buss til og fra startområdet. Bussen kjører mellom Arna Jernbanestasjon (sjøsiden, overfor Øyrane Torg) og startområdet til og fra løpet. Vi oppfordrer derfor alle som har mulighet å ta toget mellom Bergen og Arna Stasjon, eventuelt benytte p-plassene som ligger rett ved busslommen der shuttle-bussen går fra/til.
Ny høydematte på Arna Idrettspark
Postet av Idrettslaget Fri den 18. Jun 2025
Etter mange års bruk av en høydematte som ikke var stor nok for ungdom eller seniorer (og som hadde sett sine bedre dager) har vi endelig fått på plass en ny, større høydematte i Arna Idrettspark. Dette vil gi utøverne bedre muligheter til å trene og konkurrere på en tryggere og mer komfortabel måte. Matten er finansiert av egne midler og hjelp fra lokale sponsorer.
Vi gleder oss til å ta i bruk den nye matten!
Arnaløpet 2025 - gratis for barn mellom 0-12 år
Postet av Idrettslaget Fri den 17. Jun 2025
Takket være våre fantastiske samarbeidspartnere, med Sparebanken Norge og Asko i spissen, er det i år gratis for de yngste barna (født før 2013) å melde seg på Arnaløpet.
Vi håper å se mange glade (kanskje litt slitene) store og små passere målstreken for å motta Arnaløpmedaljen. Som vanlig er det mulig å vinne fine gavepremier på startnummeret.
Sett av mandag 25. august og meld dere på!
Husk at det viktigste er ikke å vinne, men å slå mamma, pappa, bestemor, bestefar eller en annen voksen du løper sammen med!
For påmelding, se lenke som du finner i menyvalget «Våre stevner og løp».
Velkommen til folkefest på Espeland idrettsplass!
Askokarusell 2
Postet av Idrettslaget Fri den 17. Jun 2025
Velkommen til årets andre Askokarusell!
Vi har et variert utvalg av øvelser i hopp, kast og løp, Vi gleder oss til å se både unge talenter og erfarne utøvere konkurrere og ha det moro sammen! Husk å ta med godt med drikke og heie frem hverandre for å skape en fantastisk atmosfære. (Tab for å godta)for utøvere i alderen 6 til 80+.
Påmelding og info finner dere på Isonen. Rekrutter kan melde seg på i sekretariatet i god tid før start.
Framolekene 2025
Postet av Idrettslaget Fri den 12. Jun 2025
Sesongens store friidrettshelg ble en flott opplevelse for mange av Fris utøvere.
Georg startet helgens konkurranser med diskos. Han var godt fornøyd med pers og 2. plass i G13-klassen.
Fillip hadde en travel helg, med konkurranse-øvelser alle tre dager. Den alsidige 15-åringen startet helgen med pers på 200m og pers (9.76m) og 2.plass i tresteg. Dermed er det ikke langt til målet om 10-meteren før sesongen er omme. Dag 2 stod det slegge på programmet. Dette er en øvelse som Fillip har konkurrert i tidligere i sesongen, og persen fra Fanalekene på 21.87 ble for tøff denne gangen. På stevnets siste dag stod 100 m og lengde på programmet. Mye vind preget konkurransene, men 13,35 og 4,29 i lengde ble belønnet med henholdsvis 7. plass og 6. plass.
En annen travel Fri-utøver var Oda. Hun deltok i tresteg (9.15m) og flott 2. plass. Dag 2 startet hun med 60 m. I tett konkurranse ble det en flott tredjeplass med tiden 8,69 i motvind. Tiden er kun 9 hundredeler bak pers, noe hun var godt fornøyd med. Siste øvelse for Oda var lengde. Litt stang ut i denne øvelsen med 4.21, men svært nær finaleplass.
Edvin var med på 60m og liten ball. Flott løping med tiden 11.73 i et artig 60m-heat. Liten ball ble kastet 19.15. Dag 3 startet den ivrige 10-åringen konkurransene med gode 8.24 på 40m og fin pers i høyde (0,95m). Flotte resultat og innsats!
Didrik løp 60m på fine 11.12. Senere på dag 2 var beina så pass restaurert at det ble pers på 600m med 2 sekunder i en tøff konkurranse. Tiden ble 2.15,54 og en fin 6. plass. Tøff løping som han var godt fornøyd med.
Gabriel (G17) startet sin friidrettskarierre for under en måned siden. På sin andre 100m noensinne satte han ny pers på 12.05. Dette holdt til fjerdeplass, bare 5 hundredeler bak pall-plass.
Ellers var det en stor opptur at Sondre endelig ser ut til å være ute av skademarerittet han har vært gjennom. Han stormet gjennom svingen i 200m-heatet for seniorer. Med "kjenning" i låret kruset Sondre inn til 2. plass og gode 21.73. Resultatet er bare 2 tideler bak Sondres klubbrekord. Dette lover godt for resten av sesongen.
Gratulerer til alle som deltok og takk til trenere og foreldre som følger opp ungdommene!
Sommerferie og treningsfri - men husk å holde formen ved like!
Postet av Idrettslaget Fri den 4. Jun 2025
Etter en hektisk vårsesong har vi nå tatt ferie fram til skolene starter opp. Det kan bli noen sporadiske sommerøkter, dersom været er bra og Erik er hjemme. Følg med på Facebook-gruppene. Uansett er det viktig å holde formen ved like, slik at alle er klare for høstens utfordringer. Dersom noen trenger tilgang til utstyr fra garasjen (eller høydematten), ta kontakt med Jarle (93042924).
Ellers vil vi anbefale alle å få med seg EM U23 på Fana Stadion 17.-20 juli. Det er fortsatt mulig å melde seg som frivillig og bli en del av Bergens største idrettsarrangement noensinne.
God sommer!
Framolekene 2025
Postet av Idrettslaget Fri den 3. Jun 2025
Sesongens store friidrettshelg ble en flott opplevelse for mange av Fris utøvere.
Georg startet helgens konkurranser med diskos. Han var godt fornøyd med pers og 2. plass i G13-klassen.
Fillip hadde en travel helg, med konkurranse-øvelser alle tre dager. Den alsidige 15-åringen startet helgen med pers på 200m og pers (9.76m) og 2.plass i tresteg. Dermed er det ikke langt til målet om 10-meteren før sesongen er omme. Dag 2 stod det slegge på programmet. Dette er en øvelse som Fillip har konkurrert i tidligere i sesongen, og persen fra Fanalekene på 21.87 ble for tøff denne gangen. På stevnets siste dag stod 100 m og lengde på programmet. Mye vind preget konkurransene, men 13,35 og 4,29 i lengde ble belønnet med henholdsvis 7. plass og 6. plass.
En annen travel Fri-utøver var Oda. Hun deltok i tresteg (9.15m) og flott 2. plass. Dag 2 startet hun med 60 m. I tett konkurranse ble det en flott tredjeplass med tiden 8,69 i motvind. Tiden er kun 9 hundredeler bak pers, noe hun var godt fornøyd med. Siste øvelse for Oda var lengde. Litt stang ut i denne øvelsen med 4.21, men svært nær finaleplass.
Edvin var med på 60m og liten ball. Flott løping med tiden 11.73 i et artig 60m-heat. Liten ball ble kastet 19.15. Dag 3 startet den ivrige 10-åringen konkurransene med gode 8.24 på 40m og fin pers i høyde (0,95m). Flotte resultat og innsats!
Didrik løp 60m på fine 11.12. Senere på dag 2 var beina så pass restaurert at det ble pers på 600m med 2 sekunder i en tøff konkurranse. Tiden ble 2.15,54 og en fin 6. plass. Tøff løping som han var godt fornøyd med.
Gabriel (G17) startet sin friidrettskarierre for under en måned siden. På sin andre 100m noensinne satte han ny pers på 12.05. Dette holdt til fjerdeplass, bare 5 hundredeler bak pall-plass.
Ellers var det en stor opptur at Sondre endelig ser ut til å være ute av skademarerittet han har vært gjennom. Han stormet gjennom svingen i 200m-heatet for seniorer. Med "kjenning" i låret kruset Sondre inn til 2. plass og gode 21.73. Resultatet er bare 2 tideler bak Sondres klubbrekord. Dette lover godt for resten av sesongen.
Gratulerer til alle som deltok og takk til trenere og foreldre som følger opp ungdommene!